Polega na owijaniu kikuta opaskami gipsowymi przy jednoczesnym modelowaniu charakterystycznych punktów podparcia wynikających z układu kostno-mięśniowego w wyniku czego otrzymujemy tzw. negatyw kikuta. Następnie przygotowujemy pozytyw wiernie odwzorowanego kikuta, który zostaje poddany obróbce ręcznej w celu modyfikacji i redukcji pewnych płaszczyzn oraz przygotowania i uzbrojenia go do procesu laminacji.
Pobieranie miary w celu wykonania leja polega na skanowaniu kikuta profesjonalnie do tego zaprojektowanym skanerem 3D. Dzięki temu otrzymujemy obraz leja 3D, który komputerowo jest przygotowywany do ‘’obróbki”. W tej metodzie możemy w łatwy i prosty sposób nadać lejowi ostateczny najbardziej komfortowy kształt bez czasochłonnych poprawek. Po wykonaniu skanu system przekazuje dane do specjalnej drukarki 3D poprzez którą otrzymujemy gotowe odwzorowanie kikuta w leju. Jedną z najważniejszych zalet skanu i druku 3D jest zaoszczędzenie czasu i energii nie jak to odbywało się dotychczas podczas pobierania miary w tradycyjny sposób gipsowania kikuta. Każdy lej protezowy wykonany w technice skanu i druku 3D musi podlegać dalszym procesom tak aby był idealnie dopasowany do pacjenta i jego potrzeb.
Każdy pacjent może spersonalizować dowolnie swój lej wybierając dekorację kolorystyki leja.
Jesteśmy jednym z niewielu zakładów ortopedycznych, który posiada w swojej ofercie tak innowacyjną metodę. Ta technologia funkcjonuje w naszej pracowni od 2018 r.