Wojewódzka Poradnia Rehabilitacji i Zaopatrzenia Ortopedycznego Pofam w Łodzi

GORSETY

Gorsety ortopedyczne inaczej ortezy tułowia korygują i zapobiegają progresji skrzywień kręgosłupa. Jest to jedna z nieinwazyjnych, skutecznych metod w leczeniu skolioz.
Do wykonania gorsetu używa się materiałów termoplastycznych, włókna węglowego, materiałów elastycznych, pasków mocujących i metalu. Elastyczność i trwałość tych materiałów pozwala na bardzo dokładne dopasowanie ortezy do ciała pacjenta i wprowadzenie maksymalnej korekcji. Dodatkowym atutem jest możliwość wybrania koloru i wzoru ortezy.

Działanie gorsetów polega na trójpłaszczyznowej korekcji w płaszczyźnie czołowej, strzałkowej i poprzecznej. W tym celu wykorzystuje się peloty modelujące, które wywierają trójpunktowe siły korekcyjne nadające prawidłowy kierunek ustawienia krzywizn kręgosłupa. Warunkiem skuteczności gorsetu są również tzw. "okna", czyli otwory wycinane w skorupie gorsetu, dające odciążenie.

W pracowni wykonujemy głównie gorsety typu Scheneau do korekcji lędźwiowego i piersiowego odcinka kręgosłupa. Gorestowanie rozpoczyna się u pacjentów, których skrzywienie kręgosłupa wg. Cobba przekroczy 25 stopni.
Przed doborem gorsetu każdy pacjent jest indywidualnie konsultowany przez naszych specjalistów. Na podstawie wskazań lekarskich, oraz badań obrazowych RTG ustalany jest kąt skrzywienia, oraz możliwa do uzyskania korekcja. Kolejnym etapem jest pobranie miary, negatywu części tułowia, odlewu gipsowego i pozytywu.

gorset scheneau
gorset scheneau
gorset scheneau