Wojewódzka Poradnia Rehabilitacji i Zaopatrzenia Ortopedycznego Pofam w Łodzi

Proteza kończyny dolnej

W pracowni protetycznej wykonujemy protezy na poziomach amputacji:

  • Podudzie
  • Udo
  • Wyłuszczenie w stawie kolanowym
  • Wyłuszczenie w stawie biodrowym

Proteza tymczasowa

Proteza ta została stworzona w latach 30-40 ubiegłego wieku. Zadaniem jej jest przygotowanie pacjenta i kikuta do zaopatrzenia w ostateczną protezę.

W obecnym czasie odchodzi się od jej zastosowania ze względu na negatywne sugestie i odrzucenie przez pacjentów.

W naszej pracowni wykorzystujemy tylko lej tymczasowy, który jest lejem testowym w pierwszych fazach "kroków" niezbędnych do osiowania protezy.

Lej tymczasowy - proteza hybrydowa

Alternatywną propozycją zamiast protezy tymczasowej jest zastosowanie połączenia leja tymczasowego i protezy ostatecznej. Lej tymczasowy głównie stosowany jest w przypadkach gdy kikut nie jest należycie uformowany i zahartowany, a sam pacjent korzystając pierwszy raz z protezy nie jest przyzwyczajony do nacisku wywieranego przez protezę i lej.

Proteza stała modularna

Proteza stała modularna składa się z kilku komponentów: leja protezowego, przegubu kolanowego, adapterów łączących, stopy protezowej. Każdy z tych elementów dostępny jest w kilku rodzajach dlatego cena uzależniona jest od modyfikacji. W pracowni staramy się dobrać najbardziej odpowiednie modele protez i skomponować całość tak aby spełnić oczekiwania i możliwości pacjenta. Proteza stała podlega refundacji, pacjent co 3 lata może starać się o refundację nowej protezy.

budowa protezy
proteza model 03
proteza model 01
proteza model ottobock

 

proteza model 02
proteza stopa.jpg
proteza ottoback 3R90
proteza ottoback 3R78